Kiedy do środka, a kiedy na zewnątrz - w która stronę powinny otwierać się drzwi? Krótka ściąga.

25 sierpnia 2016
Kiedy do środka, a kiedy na zewnątrz - w która stronę powinny otwierać się drzwi? Krótka ściąga.

Decyzja na którą stronę otwierają się drzwi jest bardzo ważna ze względów praktycznych. Określ, czy będą się otwierały w lewo, czy w prawo. Kierunek otwierania drzwi ma ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczeń i układ tzw. ciągów komunikacyjnych. Nieodpowiednie ustawienie drzwi może utrudniać poruszanie się między pokojami lub zepsuć wystrój wnętrza.

Wybierając stronę otwierania decydujesz m.in. o tym, czy drzwi będą odchylać się na ścianę, czy np. na szafę. Pomóc Ci może wyobraźnia oraz zaplanowanie na papierze aranżacji Twojego domu. Przemyśl, czy w danym pomieszczeniu drzwi lepiej otwierać na ścianę czy od ściany. Często drzwi otwierane od ściany sprawiają, że mały pokój jest bardziej funkcjonalny. 

Przy ogólnym planowaniu mieszkania, warto uwzględnić ogólne zasady dotyczące strony, na którą mają otwierać się drzwi:

  • w małych pomieszczeniach drzwi powinny otwierać się na zewnątrz
  • drzwi po otwarciu nie powinny zasłaniać włączników światła
  • drzwi powinny otwierać się na pustą ścianę
  • drzwi nie mogą być położone zbyt blisko siebie, gdyż będą zderzać się przy jednoczesnym otwieraniu

Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, możesz wybrać niestandardowe rozwiązanie - drzwi suwane lub łamane.

Jak określić stronę drzwi?

Jak odróżnić drzwi „lewe” od „prawych”? Sposób jest prosty. Należy stanąć przed drzwiami tak, by skrzydło drzwiowe otwierało się „na Ciebie”. Jeśli zawiasy znajdują się po lewej stronie - skrzydło jest lewe. Gdy zawiasy są po prawej stronie - skrzydło jest prawe.  

Gdy zamawiasz drzwi z montażem,  określenie kierunku otwierania drzwi jest niezwykle proste. Wystarczy, że podczas mierzenia pokażesz, w którą stronę skrzydła mają się otwierać. Fachowiec wówczas stwierdzi, czy zamawiane drzwi są prawe czy lewe.